Optagelse på klubbens hvalpe- og parringslister kræver, at tæveejeren har min. 3 måneders forudgående uafbrudt medlemsskab af Bulldog-Klubben. Ejes tæven af flere ejere, skal samtlige ejere opfylde betingelserne. Tæve og hanhund skal have opnået min. prædikatet very good på en FCI-anerkendt udstilling inden parringen. Såfremt DKK's og BK's Etiske anbefalinger ikke respekteres, forbeholder BK sig retten til at fjerne annonceringen.

Fødsel på hjemmesiden vil automatisk blive slettet når hvalpene er 2 mdr. gamle.

Men hvis du efter 2 mdr. stadig har usolgte hvalpe, kan du rette henvendelse til formidlingen, oplyse om hvad du har tilbage og anmode om fortsat anvisning - anvisning på hjemmesiden sker derefter yderligere en måned, hvorefter du igen skal kontakte bulldogformidlingen hvis du ønsker anvisningen fortsat. Visningen på hjemmesiden kan ske i op til max. 6 md., hvorefter henvisningen skal se fra Bulldoganvisningen.

Bemærk, at du ikke kan benytte Fødsels- eller parringsnytannoncering på hjemmesiden eller anvisning via Bulldoganvisningen, før følgende betingelser er opfyldt:
For optagelse på bulldogklubbens hvalpeliste, avlshanliste, opdrætterliste, TopTI liser og henvisning fra bulldoganvisning kræves: Min. 3 måneders uafbrudt medlemskab i Bulldog-Klubben.

For optagelse på klubbens hvalpeliste samt henvisning fra Bulldoganvisningen kræves tillige, at begge forældre dyr inden parring som minimum har opnået prædikatet Very Good på en FCI- godkendt udstilling.
Optagelse på avlshanlisten kræver tillige, at hanhunden minimum har opnået prædikatet Very Good på en FCI-godkendt udstilling

Annoncering af en parring:

Kopier disse punkter, og send pr mail:

 • Dato for parring: 
 • Dato for hvornår mulige hvalpe kan komme hjemmefra:

 • Fars navn, FCI nr og ejer:
 • Mors navn, FCI nr og ejer:
 • Har mor og/eller far sundhedscertifikat og/eller DNA logo

 • Kuld størrelse:
 • Hvalpe til salg: 
 • Opdrætter: 
 • (Hvis oplyst) Adresse: 
 • Tlf.: 
 • Mail.: 
 • Web.:
 • Facebook:

Fødsel på hjemmesiden vil automatisk blive slettet når hvalpene er 2 mdr. gamle.

Annoncering af et kuld til salg  

Når dit kuld er kommet til verden, så kan du få kuldet annonceret under hvalpe til salg. Du skal selv gøre opmærksom på dette. 

 • Dato for fødsel: 
 • Dato for hvornår mulige hvalpe kan komme hjemmefra:

 • Far navn, FCI nr og ejer:
 • Mors navn, FCI nr og ejer:
 • Har mor og/eller far sundhedscertifikat og/eller DNA logo

 • Kuld størrelse:
 • Hvor mange tæver og hvor mange hanner
 • Hvalpe til salg, kønsopdelt: 
 • Opdrætter: 
 • (Hvis oplyst) Adresse: 
 • Tlf.: 
 • Mail.: 
 • Web.:
 • Facebook:

Men hvis du efter 2 mdr. stadig har usolgte hvalpe, kan du rette henvendelse til formidlingen, oplyse om hvad du har tilbage og anmode om fortsat anvisning - anvisning på hjemmesiden sker derefter yderligere en måned, hvorefter du igen skal kontakte bulldogformidlingen hvis du ønsker anvisningen fortsat. Visningen på hjemmesiden kan ske i op til max. 6 md., hvorefter henvisningen skal se fra Bulldoganvisningen.  

Send til klubbens sekretær

Senest opdateret: søn, 28. oktober 2018 5:18 søn, 28. oktober 2018 5:18
FaLang translation system by Faboba
 
Antal visninger af artikler : 
12049040

Vi har 219 gæster online

                              facebook